Az Árpád-szobor emlékére…
125 évvel ezelőtt, 1896. október 18-án avatták fel a Cenk-tetőn a millenniumi emlékművet, a magyar honfoglaló vitéz szobrát, amely a köztudatban Árpád-szoborként ívódott be.
Ennek emlékére szervezte meg vasárnap, 2021. október 17-én az EKE Brassó a III. Lehmann Károly Teljesítménytúrát a Cenkre.
Október 9-én, a teljesítménytúra előtt egy héttel hat személy végigjárta az útvonalat, kijelölte az ellenőrző pontok helyét, megbeszélte a tennivalókat, megszervezte a túrát. Közös vacsora mellett nemcsak a túrázók által megoldandó feladatlapokat beszélték meg, hanem felelevenítették az I. és a II. Lehmann Károly Teljesítménytúra viszontagságait is.
A III. Lehmann Károly Teljesítménytúrára 45-en jelentkeztek be ötödikestől kezdve nyugdíjasig.
Sajnos Brassó városa és környéke közben piros zónába került, így a COVID-szabályoknak megfelelően csak oltásigazolással rendelkezők vehettek részt a túrán, és csak maximum tízes csoportokba szerveződve lehetett kimenni a hegyre.
Egy hét esős idő után, ha a fellegek nem is mentek el teljesen, és vasárnap reggel köd is fogadott, meglehetősen szép őszi időjárásra ébredtünk. A szombati eső ellenére, egy csepp sem esette, sőt néha a Nap is kikandikált a felhők között.
A Takácsok bástyájánál találkoztunk 10 órakor, ahol Kovács Lehel István EKE-elnök egy rövid előadást tartott az Árpád-szoborról, majd kiosztotta a teljesítménytúra útleírását, térképét tartalmazó Keresztény-havasról szóló EKE-bakancsot, mindenki csokoládét kapott az útra, és tízes csoportokba szerveződött a társaság.
Alternatív útként határoztuk meg a Lovagok útját, a Gábony-lépcsőt, valamint a Szerpentines utat, hogy ne legyen zsúfoltság a hegyen, tudjuk rendesen betartani a járványügyi előírásokat.
A szintidőt 1 órában határoztuk meg, s megbeszéltük, hogy fent a kilátónál, illetve az Árpád-szobor talapzatánál mindenki bevár mindenkit.
A túrázók 10.30-kor indultak el. Siettek az ellenőrző pontokhoz, ahol feladatlapokat kaptak, a rajtuk lévő Árpád-szoborral kapcsolatos feladatokat, keresztrejtvényeket meg kellett oldani, ezért volt jó figyelni az előadáson.
A felmenés jól sikerült, volt közöttünk olyan edzett személy is, aki 18 perc alatt szaladt fel a Cenkre, de az 1 órás szintidőt kivétel nélkül mindenki tudta teljesíteni. A túraleírás és a jelzőtábla tanúsága szerint is a Brassó – Cenk-tető útvonal 1 óra alatt teljesíthető.
A tetőn jól fogott a szendvics és a forró tea is.
Az EKE-bakancs és a csokoládé kiosztása
Készülődés
Feladatlapok kiosztása
Előadás a Takácsok bástyájánál
Indulás az őszi erdőbe
Teljesítménytúrázók
Fölöttünk és a város fölött a libegő
Feladatlap az első ellenőrző pontnál
Tanácskozás a csúcs előtt
Szendvicsevés a kilátó mellett
Csapatunk egy része a Kilátón
Csapatunk egy része a Kilátón, Brassó ködben úszik
Tisztelgés Árpád előtt: csapatunk egy része az Árpád-szobor talapzatának megmaradt részénél
Feladatmegoldás az Árpád-szobor talapzatán
Feladatmegoldás az utolsó ellenőrző pontnál
A Cenk-tetőn, az Árpád-szobor talapzatán Kovács Lehel István az Árpád-szoborról írt könyvét mutatta be, ennek kapcsán mesélt érdekességekről a szoborral kapcsolatosan, valamint – természetesen – tippeket adott az újabb feladatlapokkal kapcsolatosan.
A lefele utat ismét alternatívákban határoztuk meg, a Szerpentines úton, a Lovagok útján, illetve a Rakodó felé is le lehetett menni.
A feladatokból és az előadásokból sokat lehetett tanulni az Árpád-szoborról, a teljesítménytúra, a természetjárás pedig friss energiákkal töltött fel.
A résztvevőket csokoládékkal, EKE-kiadványokkal, díszoklevéllel díjaztuk, jutalmaztuk.
A gulyásleves az egykori teljesítménytúrák nagy üstben főzött gulyásaira emlékeztetett.
Köszönjük a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatását!
Köszönjük az EKE Brassónak, hogy a járvány ellenére, de a szabályok betartásával sikeresen megszervezte ezt a teljesítménytúrát, is így a magyar millennium 125 éves évfordulója nem múlt el elfeledetten!
Hazafele a Cenkről